Kanał geoedukacji w serwisie
Youtube
Na kanale GeoEdukacji w serwisie youtube znajdziecie ogólnodostępne podcasty (zachęcam jednak do słuchania bez patrzenia w ekran), które są dostępne do odsłuchania np. za pomocą platformy Spotify.
Jednak na tym kanale znajdziecie także materiały, które wymagają kontaktu wzrokowego. Dobrze zrealizowany materiał wideo pochłania wiele czasu, dlatego jest to niejako dodatkowe miejsce GeoEdukacji, w którym rozwijać się będą nieco inne działania.
Już teraz zapraszam do zapoznania się z materiałami poniżej, gdzie znajdują się między innymi poradniki dotyczące rozwiązywania zadań ze skali oraz filmy dokumentalne i animowane, których jestem współautorem.
Omówienie skali, rozwiązywanie przykładowych zadań

=Rodzaje skal=
Czym jest skala i jakie wyróżniamy jej rodzaje? W jaki sposób zamienić skale zapisane w różnych postaciach? Co to znaczy, że skala jest większa lub mniejsza i w jaki sposób uszeregować je pod względem wielkości?

=Obliczanie wymiarów liniowych=
W jaki sposób rozwiązywać najprostsze zadania dotyczące wymiarów liniowych, czyli odległości?

=Obliczanie wymiarów powierzchniowych=
W jaki sposób rozwiązywać zadania dotyczące wymiarów powierzchniowych?

=Zadanie ze skali na egzaminie maturalnym=
Ta część poświęcona jest zadaniom maturalnym, w których należało wykonać obliczenia wykorzystując do tego skalę.
Filmy dokumentalne dotyczące Etiopii

=12 miesięcy słońca, część 1: teacher, doctor, roney=
12 miesięcy słońca (tak określana jest Etiopia) to film dokumentalny o strukturze dyptyku.
Część pierwsza ma charakter bardziej reportażowy i odnosi się do sytuacji społecznej mieszkańców, ze szczególnym zwróceniem uwagi na role kobiet i dzieci w lokalnych społecznościach. Podtytuł części pierwszej („Teacher, Doctor, Roney”), odnosi się do marzeń najmłodszych dotyczących ich własnej przyszłości. W wielu przypadkach te marzenia pozostają jednak niespełnione.

=12 miesięcy słońca, część 2: bishan=
12 miesięcy słońca (tak określana jest Etiopia) to film dokumentalny o strukturze dyptyku.
Druga część o podtytule „Bishan” (w języku afaan oromo to słowo oznacza wodę) porusza jeden z najistotniejszych problemów mieszkańców Etiopii. Woda pitna jest jedną z najcenniejszych rzeczy dla lokalnych społeczności. Jak możemy się dowiedzieć od mieszkańców pomimo wielu pozytywnych zmian jakie zachodzą w kraju w zakresie dostępu do wody, choroby związane z jej brakiem stanowią w dalszym ciągu poważny problem, a wysiłki podejmowane aby rozwiązać ten problem, są niewystarczające.